Şırnak Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Cizre Belediyesi tarihi Hamidiye Kışlasına sahip çıkıyor

ŞIRNAK’IN CİZRE İLÇE KAYMAKAMLIĞI VE BELEDİYESİ, KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞINCA YATIRIM PROGRAMINA ALINAN VE PROJELERİ KORUMA KURULUNCA ONAYLANAN 1. DERECE ARKEOLOJİK SİT ALANI OLAN TARİHİ İÇKALE’Yİ AÇIK HAVA MÜZESİNE DÖNÜŞTÜRMEK İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATTI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Cizre Belediyesi tarihi Hamidiye Kışlasına sahip çıkıyor
331 views
03 Aralık 2020 - 14:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Şırnak’ın Cizre İlçe Kaymakamlığı ve belediyesi, Kültür ve Turizm Bakanlığınca yatırım programına alınan ve projeleri koruma kurulunca onaylanan 1. derece arkeolojik sit alanı olan tarihi İçkale’yi açık hava müzesine dönüştürmek için çalışma başlattı.

Tarihi İçkale’yi açık hava müzesine dönüştürmek için çalışma başlatan Cizre Kaymakamlığı ve Cizre Belediyesi, binlerce yıllık İçkale’nin korunması ve gelecek kuşaklara güvenle devredilebilmesi için restorasyon ve çevre düzenleme projelerini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bu kapsamda Hamidiye Kışla binasını bir kent müzesine, karargah binasını arkeolojik müzeye, yemekhane binasını İsmail Ebul-İz El Cezeri Müzesine ve Mem U Zin zindanını da Mem u Zin Müzesine dönüştürülmesi planlanıyor.

Cizre Belediyesi, Hamidiye kışlası alanında biriken toprak yığını, barakalar ve yabani otların temizlenmesi için çalışmalar gerçekleştirdi. Ekipler ayrıca kışlanın içerisinde bulunan Mir Bahçesinde Cizre tarihine uygun peyzaj çalışması yapacak. Yapılan çalışmalar kapsamında, gelin damat yürüyüş yolları, süs havuzları, satranç oyun grupları, oturma grupları, tarihi yapıların aydınlatılması, gelin damat fotoğraf çekme stantları ve salıncaklar yer alacak. Ayrıca ekipler, Mir Bahçesinden sonra Hamidiye Kışlasının iç tarafında da çevre düzenleme çalışması başlatacak.

Tarihi İçkale’deki çalışmaların tamamlanması ile ilçenin turistik yönden daha cazip bir konuma sahip olacağını belirten Cizre Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Davut Sinanoğlu, “‘Hemşehrilerimizi kadim şehrimizin bu eşsiz yapısının korunması ve tahrip olmaması için daha dikkatli olmaya, surlarımıza ve tescilli yapılarımıza zarar verilmemesi hususunda azami gayreti göstermeye davet ediyorum. Vatandaşlarımızın tarihe tanıklık eden bu güzelliklere zarar verebilecek her türlü davranıştan kaçınarak tarihlerine sahip çıkacaklarına inanıyorum” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.