Şırnak Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Cizre’de dengbejlik Kültürü Asker Cıziri ile devam ediyor

CİZRE BELEDİYESİ KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRLÜĞÜ YILLARDIR CİZRE’DE SES SANATÇILIĞI YAPAN, BÖLGE HALKI TARAFINDAN SEVİLEN EN ÖNEMLİ DENBEJLERİNDEN BİRİ OLAN ASKER CIZİRİ’NİN FOTOĞRAFINI, ÖLÜMSÜZ DENGBEJLERİN ARASINA KOYDU.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Cizre’de dengbejlik Kültürü Asker Cıziri ile devam ediyor
296 views
28 Aralık 2020 - 14:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Şırnak’ın Cizre İlçe Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü yıllardır kentte ses sanatçılığı yapan, bölge halkı tarafından sevilen en önemli denbejlerinden biri olan Asker Cıziri’nin fotoğrafı, dengbej evine asıldı.

Asker Cıziri’nin resmi Cizre Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde faaliyet yürüten dengbej evinde, Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Davut Sinanoğlu’nun katılımıyla dengbej evine asıldı.

Değerlilere hayatta iken sahip çıkılması gerektiğini belirten Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Davut Sinanoğlu, “Dengbejlik geleneğinin temsilcilerinden Asker Cıziri ile beraberiz. Kendisi ile tanıştığımdan duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum. Dengbejlik geleneğinin yaşatılması, genç nesillere aktarılması, bu bölgenin kültürünü, örfünü, adetini, inançlarını, dengbejlik üzerinden dillendirilerek yeni nesillere aktarılmasını önemsiyoruz. Asker Cıziri ile devam eden geleneğin, yeni dengbejlerle devam etmesi için Cizre Belediyesi olarak çalışmalar yürütüyoruz. Pandemi nedeniyle bu çalışmaları hayata geçiremedik, ancak biz istiyoruz ki Asker Cıziri, Mesut Cıziri ve Abdurrahman Cıziri’nin önderliğinde genç dengbejlerimiz yetişsin ve bu kültürde devam etsin. Asker Cıziri’de önemli temsilcilerinden bir tanesi kendisine sağlık, sıhhat ve uzun ömürler diliyorum. Bu memlekete sesiyle, sazıyla ve sözleriyle sunduğu hizmetlerden dolayı da Cizreli hemşehrilerim adına teşekkür ediyorum” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.
POPÜLER FOTO GALERİLER
POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.