Şırnak Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Diyanet-Sen Şırnak Şubesinden Kur’an-ı Kerim ve ezanın Türkçe okutulmasına tepki

DİYANET-SEN ŞIRNAK ŞUBE BAŞKANI SÜLEYMAN ÇANGA, KUR’AN-I KERİM VE EZANIN TÜRKÇE OKUTULMASININ KABUL EDİLEMEZ BİR HEZEYAN VE FELAKET OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Diyanet-Sen Şırnak Şubesinden Kur’an-ı Kerim ve ezanın Türkçe okutulmasına tepki
282 views
24 Aralık 2020 - 13:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Diyanet-Sen Şırnak Şube Başkanı Süleyman Çanga, Kur’an-ı Kerim ve ezanın Türkçe okutulmasının kabul edilemez bir hezeyan ve felaket olduğunu söyledi.

Diyanet-Sen Şırnak Şube Başkanı Süleyman Çanga İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen törende Kur’an-ı Kerim’in ve ezanın Türkçe okunmasına tepki gösterdi. Çanga, etkinlikte Kur’an-ı Kerim ve ezana saygısızlık yapıldığını, ezanın evrensel bir mesaj olduğunu, herhangi bir dile ya da lehçeye çevrilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade etti. Çanga, “Bu millet inancının gereği gibi yaşayabilmek için çok bedeller ödedi ve çok badireler atlattı. Ezan ve namaz ibadetinin Türkçe yapılmasına dair tartışmalarla yeniden gündem oluşturmak isteyenlere, 16 Haziran 1950 tarihinin ne anlama geldiğini tekrar gözden geçirmelerini tavsiye ediyorum. Camileri ahıra çeviren ve 18 yıl boyunca ezanı Türkçe okutan bu zihniyet halen Türkçe ezan özlemini sürdürüyor. Bu millet Türkçe ezan tecrübesini yıllarca yaşadı, ezanı farklı dil ve lehçelerde okuma ve bunun üzerinden tartışma çıkarılması İslam’a saygısızlıktır. Bu köhne zihniyetin yeniden hortlamasına o karanlık günlere dönülmesine bu aziz ve asil millet asla müsaade etmeyecektir” dedi.

Programda, Mevleviliğin 700 yıldır devam eden bütün kurallarının yer ile yeksan edildiğine dikkat çeken Çanga, “Bu aziz millet bu zihniyetin baskıcı, despotik, inanç hürriyetini yaşanamaz bir hale getiren politikalarını çok iyi bir şekilde bilmektedir. Hiç kimse o günlere özenmesin. Özlemini çektiğiniz o günlere geri dönülmesine bu aziz ve iman sevdalısı millet asla izin vermeyecektir. Bu yüce millet dini değerlerine, kutsallarına saygısızlık edenleri asla ve kata unutmaz, affetmez” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.