Şırnak Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Doğada sadece 14 gün yetişiyor fiyatı el yakıyor

ŞIRNAK’IN ULUDERE İLÇESİNDE YELİZ BİTKİSİNİN DİPLERİNDE YETİŞEN MANTAR İÇİN MÜŞTERİLER SIRAYA GİRİYOR. YELİZ DİPLERİNDE YETİŞEN MANTARLARA YÖRE HALKI YELİZ MANTARI OLARAK BİLİYOR. YELİZ MANTARI BÖLGEDE BAHAR MEVSİMİNİN BAŞINDA YILIN SADECE 14 GÜNÜ YETİŞİYOR, YÜKSEK KESİMLERDE, ALÇAK KESİMLERE GÖRE DAHA GEÇ YETİŞİYOR. YÖRE HALKI TARAFINDAN KIRMIZI ET YERİNE TERCİH EDİLEN YELİZ MANTARININ KİLOGRAMI 50 İLE 80 LİRA ARASINDA SATILIYOR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Doğada sadece 14 gün yetişiyor fiyatı el yakıyor
269 views
01 Mayıs 2021 - 11:28
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Şırnak’ın Uludere ilçesinde Yeliz bitkisinin diplerinde yetişen mantar için müşteriler sıraya giriyor. Yeliz diplerinde yetişen mantarlara yöre halkı Yeliz mantarı olarak biliyor. Yeliz mantarı bölgede bahar mevsiminin başında yılın sadece 14 günü yetişiyor, yüksek kesimlerde, alçak kesimlere göre daha geç yetişiyor. Yöre halkı tarafından kırmızı et yerine tercih edilen Yeliz mantarının kilogramı 50 ile 80 lira arasında satılıyor.

Yeliz mantarını toplamaya giden vatandaşlar günlük 7 ile 8 kilogram arası mantar elde ediyor. 365 günün sadece 14 günü yetişen Yeliz mantarı pazarda yerini almadan alıcısı tarafından toplayıcıdan sipariş üzeri satın alınıyor. Uzungeçit beldesinde alıcı Murat Bayram, ’’Bu mantarlar yeliz bitkisi diplerinde yetişiyor biz Kürtçe ’qorgo nev helızo’ diyoruz yani yeliz mantarı anlamına geliyor., Bizim beldede kilogramı 50 liraya satılıyor ama Uludere merkezde 80 liraya satanda var. 365 gün boyunca sadece bahar mevsiminin başlarında 14 gün boyunca yetişiyor. Satıcılar toplamadan döndükleri anda satıyorlar, genelde siparişleri hazır oluyor. Tadı et tadından daha güzel fiyat bakımından da kırmızı et ile yarışıyor. Doğal bir ürün, özellikle Ramazanda sofralarımızın vazgeçilmezi” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.