Şırnak Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

PKK’nın katlettiği 4 köylünün acısı 29 yıldır dinmedi

ŞIRNAK’IN İDİL İLÇESİNE BAĞLI TEPEKÖY’DE TRAKTÖRLE EKİN BİÇİMİNDEN DÖNEN KÖYLÜLER, TERÖR ÖRGÜTÜ PKK’NIN DÖŞEDİĞİ MAYINA BASMASI SONUCU MEYDANA GELEN PATLAMADA, BİRİ GÜVENLİK KORUCUSU 4 KÖYLÜ ŞEHİT OLMUŞTU. PKK’LI TERÖRİSTLERİN KATLETTİĞİ KÖYLÜLERİN ACISI 29 YILDIR DİNMEDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
PKK’nın katlettiği 4 köylünün acısı 29 yıldır dinmedi
121 views
26 Haziran 2021 - 14:20
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Tepeköy’de 29 yıl önce tarladan dönen köylülerin, terör örgütü PKK’nın döşediği mayına basması sonucu meydana gelen patlamada şehit olan 4 vatandaş mezarları başında anıldı.

Terör örgütü PKK’nın ortaya çıktığı günden bu yana mazlum halkı, çocuk, kadın ve yaşlı demeden köy meydanlarında topluca katletti, kimi zaman da camileri basarak saldırılar gerçekleştirdi. Terör örgütü PKK’nın halka yönelik gerçekleştirdiği saldırılarda hedef gözetmemesi, çocuk ve kadınları da bu saldırılarda katletmesi, binlerce aileye hafızalardan silinmeyen acılar yaşattı. Terör örgütü PKK’nın katliamlarının bir tanığı da Şırnak’ın İdil ilçesine bağlı Tepeköy oldu. Tepeköy sakinleri, 1992 yılının 26 Haziran Cuma günü tarlalarında biçtikleri buğdaylarını traktör römorkuna yükleyip eve dönerken, teröristlerin yola döşedikleri anti-tank mayınına basması sonucu güvenlik korucusu İbrahim Kartal (28), Abdülkerim Özel (34), Hediye Baştuğ (35) ve Menice Kartal (16) şehit olurken, Abdulvahhap Kartal (54), Adila Kartal (57), Sadiye Özel (56), Ali Özel (51), Ayten Özel, (51) ise yaralandı.

’Tepeköy Mayın Şehitleri’ olarak tarihe geçen köylüler, katledilmelerinin 29’uncu yıl dönümünde mezarları başında düzenlenen programla anıldı. 90’lı yıllarda, PKK’nın ideolojisini kabul etmedikleri için saldırı ve vahşete maruz kaldıklarını belirten, köylülerden Safet Saka, “Bugün burada mayın şehitlerini anıyoruz. PKK yolumuza mayın döşedi ve 4 köylüyü katletti. Biz PKK’nın ideolojisini kabul etmediğimiz için canımızı verdik. PKK’nın sosyalist ve komünist ideolojisini kabul etmediğimiz için bu bedeli ödedik. Allah o zalimlere lanet etsin. Terör örgütü PKK, bu coğrafyada canice, vahşice dindar Kürtleri yok etmek istedi” dedi.

PKK’nın sözde Kürtlerin savunuculuğuna soyunduğunu, ancak sürekli Kürtleri katlettiğini belirten Mehmet Saka, “PKK, sadece köyümüzde 13 kürdü şehit etti. Kürtlerin savunucusu olduğunu söyleyen PKK’nın Kürtleri katletmesi manidar. Biz köyde çok ambargolarla zorlu günler geçirdik. Elhamdülillah yılmadık, ayaktayız. Şehitlerin kanlarının bereketiyle onların davasına sahip çıktık. 29 yıl önce katledilen mayın şehitlerini rahmetle anıyoruz. Allah onların şehadetini kabul etsin” diye konuştu.

Tahir Kartal ise mayınlı saldırıda 16 yaşındaki yeğeni Menica ile kardeşi Abdulkerim’in katledildiğini belirterek, terör örgütü PKK’yı kınadı.

Mayınlı saldırıda yaralı olarak kurtulan ve yüzde 95 belden aşağı felç kalan Sadiye Özel, “18 yaşımdaydım, gazi oldum. Belden aşağı felç kaldım. Hayatta olduğumuz sürece bu zulmü unutmayacağız. Allah’ın laneti PKK’nin üzerine olsun” şeklinde konuştu.

Emin Kartal ise “Çocuğum ve köylülerimiz ekin biçmeye gittiler, ekinleri traktöre yükleyip dönerken yolda bir köylüyü almak için durdular. Traktör, PKK mayınının üstüne durmuştu. Onu da bindirip yola koyulunca mayın patladı. 16 yaşındaki kızım Menica şehid oldu. Hayatımız boyunca bu vahşeti unutmayacağız” dedi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.