Şırnak Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Vali Pehlivan robotik kodlama sınıfını açtı

ŞIRNAK’IN SİLOPİ İLÇESİ DİCLE ORTAOKULUNDA EL CEZERİ’NİN TORUNLARI GELECEĞİ KODLUYOR PROJESİ KAPSAMINDA ROBOTİK KODLAMA VE 3D YAZICILI ROBOTİK KODLAMA SINIFININ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Vali Pehlivan robotik kodlama sınıfını açtı
432 views
27 Ekim 2020 - 14:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Şırnak’ın Silopi ilçesi Dicle Ortaokulunda El Cezeri’nin Torunları Geleceği Kodluyor Projesi kapsamında robotik kodlama ve 3D yazıcılı robotik kodlama sınıfının açılışı gerçekleştirildi.

Silopi Dicle Ortaokulundaki robotik kodlama ve 3D yazıcılı robotik kodlama sınıfının açılışına Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, İl Milli Eğitim Müdürü Nazan Şener, Silopi Kaymakamı Can Kazım Kuruca, öğretmenler ve davetliler katıldı. Sınıfta incelemede bulunan Vali Ali Hamza Pehlivan sibernetik alanın kurucusu kabul edilen, fizikçi, bilim adamı El-Cezeri ilgili öğrencilere bilgi verdi. Vali Pehlivan, “800 yıl önce bu topraklarda doğmuş, büyümüş, kendini yetiştirmiş, o zamanın şartlarında eğitim almış ve aldığı eğitimin çok ötesinde icatlar ortaya koymuş adeta bugün yeniden keşfedip robotik çalışmaları, sibernetiğin korucusu eserler ortaya koymuştur. Fil saatinden su kuyularındaki mekanizmalara kadar çalışmalar yapmıştır. Ne güzel sizler bu coğrafyada aynı dilde aynı ülkede onu takip ederek çağın gerekliliklerine uygun şekilde eserler ortaya koyuyorsunuz, koyacaksınız. Silopi ilçemizde ilk adım ama artacak, arttıracağız. İl genelinde 10 robotik kodlama merkezimiz olacak. Bu yeterli değil sayısını giderek arttıracağız. Beceri atölyelerimiz var. Onlarında sayısını iki katına çıkartıyoruz. Dicle Kalkınma Ajansı ile geçtiğimiz yıl bir proje yaptık. 55 atölye kuracağız. Bunların bir kısmı robotik kodlama ile ilgili olacak ve bütün ilçelerimizde olacak” dedi.

Öğrenciler de Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar ile buluşmak istediklerini uçan araba Cezeri’nin tanıtımının Şırnak’ta yapılması temennisinde bulundu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.